Určitě jste si všimli, že někteří koně jsou společenštější a družnější, zatímco jiní jsou nezávislejší a odměřenější. Ano, koně, stejně jako lidé, mají různé osobnosti. Podívejme se na ně zblízka.
Každý člověk je jiný, co se vztahů k okolí týče, a stejné je to u koní. Někteří koně jsou velmi zvědaví a hraví, zatímco jiní jsou mírnější, klidnější a vážnější. Pokud jde o osobnosti koní, neexistuje správná nebo špatná volba. Důležité je, aby se sešla správná dvojice člověk a kůň na základě jejich individuálních potřeb a osobnostních rysů.
Nikdo nezná lépe vašeho koně než vy!
Každý kůň má své jedinečné zvláštnosti a vlastnosti, které ho činí naprosto výjimečným. Osobně za jednu z nejpřínosnějších věcí na kontaktu s koněm pouvažuji poznávání jeho osobnosti. Pochopením zákrut koňské osobnost jednoho konkrétního koně s ním můžete lépe navázat vztah a vybudovat si osobní, třeba i velmi silné, pouto.
Jen vy znáte všechny jeho vlastnosti, jen vy znáte dopodrobna jeho osobnost. Koňská osobnost je jedinečnou směsicí různorodých vlivů, včetně dědičnosti, výchovy, výcviku a životního prostředí a stájového managementu. A ty se liší kůň od koně, což činí naše koňské kamarády jedinečnými stejně tak jako naše vztahy s nimi.
I přes všechny drobné nuance v osobnostech je dobré pochopit zobecnění typů koňských osobností a využít je ke zlepšení vztahu s koněm. Výcvik koně můžete snáze přizpůsobit, aby co nejlépe odpovídal možnostem plynoucím z charakteru jeho osobnosti, jeho povaze, jeho dobrým i méně dobrým rysům. A co je možná ještě důležitější, můžete stanovit přiměřená očekávání. Můžete identifikovat a odstranit nereálné cíle, čímž se vy i kůň zbavíte stresu z nereálných očekávání. To je výhodné pro obě strany!
Neurotyp koně
Existuje mnoho různých typů koňských osobností. Občas je možné se setkat s členěním obdobným jako je používáno u lidí: na sangviniky, choleriky, flegmatiky a melancholiky. Tyto neurotypy u zvířat byly charakterizovány v učebnicích zootechniky už v sedmdesátých letech minulého století, nejedná se tedy o jednoduchou antropomorfizaci poslední doby. Určení neurotypu koně je užitečné a správně volený výcvik podle neurotypu koně může výrazně zvýšit účinnost výcviku.
- Sangvinik je silný, vyrovnaný a pohyblivý typ. Velmi dobře se přizpůsobuje zátěži i změnám. Dobře trénovatelný, soustředěný na výkon, schopen udržet si po dlouhou dobu vrcholnou formu.
- Flegmatik je silný, vyrovnaný, ale slabě reagující na podněty. Tréninku se přizpůsobuje jen pozvolna a nemá rád změny. Ve stabilních podmínkách jsou flegmatici klidní, vyrovnaní až apatičtí.
- Cholerik je silný a nevyrovnaný. Trénink i soutěže narušuje nervozita, neklid a vznětlivost. Při zvládnutí nevyrovnanosti může být výkonnost vynikající, avšak obvykle je plná výkyvů.
- Melancholik se těžko přizpůsobuje tréninku a intenzivní přípravě. Výkonově jsou melancholici slabí a snadno bývají přetrénováni.
Kliďas, nervózní, agresivní kůň a ti další
V praxi se spíše než s označením neurotypů koní setkáte s dělením podle projevů chování. Koně jsou nejčastěji označováni za klidné, pozorné, nervózní, tvrdohlavé, zlé a další
- Klidná povaha bývá oceňována u koní určených pro hobby ježdění nebo u koní školních. Klidní koně jsou vhodní pro začínající jezdce, s klidem sobě vlastním snesou prakticky všechno od setkání s kombajnem v úzké uličce, přes přistání mimozemšťanů uprostřed jízdárny až po radostně křičící dítě na hřbetě. Na klidné koně je spolehnutí, že se budou chovat s velkou pravděpodobností bezpečně. Někdy s nimi může být horší domluva, neboť mají sklony k apatii a k jezdci či ošetřovateli mohou být málo vnímaví.
- Pozorní koně věnují pozornost pokynům jezdce, pobídkám, jsou stále aktivní, v kontaktu s člověkem, sledují dění kolem sebe a reagují podle svých emocí. Vesměs se jedná o hodné a nezákeřné koně, kteří na známé i neznámé podněty reagují adekvátně. Zřídka se u nich projevuje chování typu „bojuj nebo uteč“. Často důvěřují jezdci a vzniká mezi nimi a jezdcem silné pouto. Pozorní koně se dobře trénují, mají rádi předvídatelný trénink s obměnami.
- Nervózní koně jsou ustrašení, bojácní, „vykoukaní“. Bývá u nich silně vyvinuta útěková reakce, aby se vyhnuli zdánlivým nebezpečím všude kolem sebe. Nervózní koně mají tendenci chodit se vztyčenou hlavou, „vyhlížet strašáky“, frkat a být připraveni reagovat. Potřebují trpělivé zacházení. Většina z nich může nakonec získat důvěru a jistotu od sebevědomých, ale zároveň empatických jezdců, kteří jim umožní zlepšovat se. Vyžadují, aby jezdec byl nesmírně trpělivý a sebevědomý. Důvěru, kterou potřebují k tomu, aby se posunuli vpřed, nelze uspěchat.
- Tvrdohlaví koně mají tendenci nesnášet práci a snaží se jí vyhýbat. Když jsou k nechtěné práci tlačeni, často jsou netrpěliví, nevrlí a mohou být i agresivní. Tvrdohlaví koně bývají těžce jezditelní i trénovatelní. Aby se ve výcviku posouvali vyžadují hodně trpělivosti a důslednosti v kombinaci s jemným přístupem.
- Agresivní koně jsou nebezpeční koně. Až na naprosté výjimky vrozeně agresivních hřebců je agresivita nejčastěji důsledkem špatného vedení nebo týrání. Koně se buď nenaučili respektovat lidi, nebo se k nim záměrně chovají s odporem. Takoví koně mohou člověka překvapit bezdůvodně kopáním, kousáním nebo dupáním. Takoví koně jsou nebezpeční a patří do rukou jen těm nejzkušenějším ošetřovatelům a jezdcům.
- Přátelští koně mají rádi lidskou společnost a často si vytvářejí silná pouta se svými jezdci. Jsou to koně, kteří přijdou a zařehtají, když vás vidí přicházet. Mají rádi, když je někdo ošetřuje a stará se o ně. Bývají ochotní k práci, trpěliví, mírní, laskaví, snadno jezditelní. Někdy mohou dokonce vyžadovat fyzický kontakt, tulit se k člověku nebo si opírat hlavu. Jiní přátelští koně jsou více motivování pamlsky a může se stát, že při nedůsledném chování začnou žebrat.
Osobnosti koní, ať klasifikované na základě neurotypů nebo jen stájovou praxí, jsou nepopiratelné. A stejně jako nic na světě není jen černé nebo bílé, tak žádného koně nelze zaškatulkovat do jedné z kategorií. Zkrátka každý kůň je originál, stejně jako jeho jezdec, a dohromady tvoří naprosto unikátní dvojici.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.